Čápi východních Čech

...stránky o našich milých opeřencích

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Čáp po příletu na hnízdo v Českých Heřmanicích - 22.03.2018

Email Tisk

capifoto-048

Aktualizováno Sobota, 24 Březen 2018 17:30
 

Nová hnízdní podložka v Jilemnici

Email Tisk
151124dKomín v areálu bývalého pivovaru v Jilemnici již nějakou dobu nesloužil svému účelu a město se letos rozhodlo jej zastřešit. Bylo tedy nasnadě této příležitosti využít a na stříšku komína připevnit hnízdní podložku pro čápy. V období jarního a podzimního tahu je možné čápa na komíně pozorovat a tak je šance na obsazení nového umělého hnízda poměrně dobrá.
 
Instalace podložky proběhla 4. 11. za pomoci jeřábu, který byl schopen dát hnízdo na 27 m vysoký komín. Instalaci umělého hnízda provedla firma Nosek a Buchar a celou akci zaštítilo město Jilemnice. Nyní je tedy zbytek práce už na čápech samotných. 
Luděk Petrilák
 

Další umělé hnízdo, tentokrát do Šestajovic (NA)

Email Tisk

150328a   V úterý navečer jsme instalovali další umělé čapí hnízdo, tentokrát v obci Šestajovice v jižní části okresu Náchod. Asi před dvěma lety obec nechala upravit stávající sušák hadic, aby zde čápi mohli hnízdit. Původní stříška byla tehdy vyměněna za vodorovnou podložku. V loňském roce zkraje hnízdní sezóny bylo na plošinu doplněno několik větví, ale čáp se zde objevil až na konci července, tedy těsně před odletem. Vzhledem k tomu, že se jedná o velmi zajímavou lokalitu i podložku, rozhodli jsme se na ni umístit nové umělé hnízdo a úsilí obce o usazení čápů tímto podpořit. Doufáme, že čápi nezklamou a hnízda si z výšky nějací mladí jedinci všimnou a v obci se usadí. 

 

Instalace umělého hnízda pro čápy v Blešně (HK)

Email Tisk

141205Ve středu 19. listopadu jsme na žádost obyvatel obce Blešno na Královéhradecku instalovali umělé hnízdo pro čápy bílé. Nový příbytek pro čápy jsme umístili na stávající podložku na východním okraji obce. Pro instalaci jsme museli využít plošinu, neboť samotné hnízdo vážilo více jak 20 kg a střed kotlinky jsme potřebovaly upravit drny trávy tak, aby vznikla potřebná plocha pro hnízdění.

Čápi v Blešně hnízdili pravidelně až do roku 2005, kdy se stávající hnízdo, umístěné na torzu topolu přímo u hlavní silnice, zřítilo při květnové bouřce na zem. Tehdy se nepodařilo zachránit ani zbylá čapí vejce.

 

Tragédie na čapím hnízdě v Česticích (RK)

Email Tisk

140517aVčera ráno došlo k čapí tragédii v obci Čestice na Rychnovsku. Samec z místního hnízdícího páru dosedl nešťastně na odbočovací sloup linky vysokého napětí v kraji obce a po zásahu proudem zahynul. O jeho úhynu informovali ornitology místní obyvatelé, poté co následkem zkratu vypadla elektřina v celé obci. Během dne bylo hnízdo sledováno a vzhledem k tomu, že samice po celý den stála u tří mláďat, které nekrmila, bylo rozhodnuto o jejich odebrání. Vlastní zásah byl proveden ve večerních hodinách za účasti pracovníků Záchranné stanice živočichů Jaroměř a asistence jednotky hasičů, kteří poskytli pro odebrání mladých čápů plošinu.

 

V Mokrovousech zahnízdil slovenský čáp

Email Tisk

140517aNa tradičním hnízdě na komínu v obci Mokrovousy na Královéhradecku letos zahnízdil čáp bílý, který je označený kroužky slovenské stanice Bratislava. Na jedné noze má klasický hliníkový kroužek a na druhé plastový kroužek ELSA s kódem V0024. Pták je zde v páru nový, v loňském roce nebyl ve východních Čechách pozorován. Podle informací od slovenského čapího koordinátora Dr. Fulína je tento čáp původem až z východního Slovenska z nížiny pod Slánskými vrchy. Byl označen jako mládě na hnízdě v obci Kamenná Poruba v okrese Vranov nad Toplou v hnízdní sezóně 2011. Podle roku zrození je patrné, že se u mladého slovenského čápa jedná o jeho první hnízdění. Ke svým začátkům se usadil 560 km západně od místa původu. Zřejmě při jarní migraci letěl s hejnem německých a českých čápů a dolétl až k nám. Snad bude na Hradecku úspěšný a přivede na svět svoji první rodinku. Jeho hnízdění budeme průběžně sledovat.

 

Ptákem roku 2014 byl vyhlášen čáp bílý a čáp černý

Email Tisk

140207Česká společnost ornitologická vyhlásila Ptákem roku 2014 - čápa černého a mezi veřejností velmi dobře známého čápa bílého. Jedním z důvodů byla i skutečnost, že se letos uskuteční už 7. celoevropské sčítání čápů bílých a při této příležitosti i 3. celostátní sčítání čápů černých. Je to poprvé v historii, kdy ČSO vyhlásila ptákem roku dva ptačí druhy. Při této příležitosti vydala speciální číslo časopisu Ptačí svět věnované čápům. Prohlédnout nebo stáhnout si ho můžete zde.

Historie evropského sčítání čápů sahá až do roku 1934, kdy proběhlo první sčítání iniciované prof. Ernstem Schüzem, který již tehdy správně rozpoznal potřebu porovnání regionálních průzkumů populace v mezinárodním měřítku a nutnost používání jednotné sčítací metodiky. Tehdy se výsledky sešly z 11 zemí včetně Československa. K dalšímu sčítání došlo až v roce 1958 s podporou ICBP (dnešní BirdLife International) a od roku 1974 se sčítá pravidelně jednou za deset let pod záštitou BirdLife International a NABU (Der Naturschutzbund Deutschland, partner BirdLife v Německu). Evropská populace čápa bílého prošla výraznými změnami. V roce 1984 byl zaznamenán hluboký pokles stavu v mnoha oblastech areálu rozšíření a světová populace byla odhadnuta na 135 tisíc párů. Zejména západní část populace byla zvláště postižena dlouhotrvajícím suchem v africkém Sahelu. Od té doby ale populace opět rostla. V roce 1994 byla odhadována na 166 tisíc párů, v roce 2004 dokonce na 233 tisíc párů.

 

Návrat čápů bílých do Lázní Bohdaneč

Email Tisk

 120504b  Lázně Bohdaneč - Léčebné lázně Bohdaneč se nachází v Polabské nížině. Krajina obklopená rybníky láka nejen lázeňské hosty, ale i v rákosinách a na loukách hnízdící vzácné vodní ptactvo a vyskytují se tu i chráněné druhy vodních a slatinných rostlin. Lázeňský park, který se rozprostírá na ploše 17ha. má svou dominantu a to lázeňský komín, který je v parčíku mezi pavilony. Symbolem Léčebných lázní je čáp. Hnízdo má na komíně, který zbyl z původní lázeňské budovy. Hnízdo bylo na komín umístěno roku 1898 na návrh Františka Veselého, bratra zakladatele lázní. Tolik k historii.

 

Opakované problémy na hnízdišti čápa bílého v Dolním Bousově.

Email Tisk PDF

110625   Dolní Bousov - Hnízdo čápů bílých (Ciconia ciconia) na okraji Dolního Bousova na Mladoboleslavsku patří do kvarteta námi sledovaných hnízdišť v oblasti. Přestože byly roky, kdy čapí pár potomstvo nevyvedl a v některých letech se dokonce ani pár nevytvořil, v dlouhodobém pohledu převládají sezóny úspěšné. K takovým patřil dokonce i loňský rok, který byl v celorepublikovém měřítku výrazně neúspěšný. Objevily se však v Bousově problémy jiné.

 

Zahnízdí čápi bílí v Rychnově nad Kněžnou?

Email Tisk
   Rychnov nad Kněžnou - Ve 22. a 23. týdnů letošního roku byl pozorován čapí pár na pivovarském komínu v objektu Podorlické sodovkárny a pivovary v lokalitě Kaštany v Rychonově nad Kněžnou. Mladí čápi, kteří se zde dočasně usadili, nosili na vrchol komínu stavební materiál a byli pozorováni při kopulaci. K odpočinku využívají i komín kolowratského zámku, kde jeden z čápů dne 2. června odsedl a vesele klapal zobákem. Zprávu nám zaslal pan Jaroslav Kos včetně dvou fotografií pořízených mobilem. 
 

Dva nové odečty čápů černých

Email Tisk PDF

100825c   Měsíc srpen je obdobím, kdy začíná podzimní migrace obou druhů čápů do zimovišť, a zároveň i dobou, kdy nám začínají chodit první výsledky o pohybu značených čápů. V uplynulém týdnu jsme dostali informace o dvou značených černých čápech, jenž jsou původem z východních Čech. Velkou radost nám udělala zpráva z Francie, kam 19. srpna přilétl dospělý čáp s kroužkem 614J. Jako obvykle se zastavil na Lace du Tample u Amance v severovýchodní Francii. Myslíme si, že neudělal radost nejenom nám, ale i francouzským ornitologům, kteří ho zde pozorují každoročně od r. 2005, kdy na lokalitu přilétl poprvé jako mladý pták. F. Croset letošní výskyt zdokumentoval velmi kvalitními fotografiemi, které si můžete prohlédnout na jeho webových stránkách. Jednu fotografii jsme prostřednictvím Dr. Pojera obdrželi i do redakce webu a rádi ji publikujeme.

 

Záchrana čápat v Lužci nad Cidlinou

Email Tisk PDF

100714a   Lužec nad Cidlinou - Včera v odpoledních hodinách proběhla v Lužci nad Cidlinou na Královéhradecku neobvyklá záchranná akce. Předmětem rychlého zásahu hasičů se stala dvě mláďata čápa bílého na hnízdě umístěném na komíně místní prodejny, bez kterého by mladí nepřežili. Jak vlastně z celému případu došlo?

 

Budování podložek pro čápy se osvědčilo

Email Tisk

100410a   Východní Čechy - Hnízda černých čápů jsou zpravidla rozměrově velké a hmotnostně těžké stavby. Proto se není ani čemu divit, když se každoročně přistavované hnízdo čas od času zřítí na zem. Zpravidla se to stává při jarním tání nebo při přechodu prudkých bouřek se silnými poryvy větru. V některých případech dojde i k ulomení nosné větve nebo vyvrácení celého stromu. Někdy začne čapí pár s novou stavbou v nedalekém okolí, avšak většinou porost opustí a zahnízdí zcela jinde. Na stabilních hnízdištích je o jejich přítomnosti informován příslušný správce lesa a pár tak není při hnízdění rušen. Na novém místě však hrozí zvýšené ztráty způsobené rušením při těžebních pracích.

 

V Provodově se usadil čáp s kroužkem bývalé NDR

Email Tisk

100404b   Provodov - Na čapím hnízdě na Fraňkově statku v Provodově na Náchodsku se letos opět usadil čáp bílý. Po loňském hnízdním výpadku a sporadickém výskytu adultních ptáků na tomto jinak pravidelném hnízdišti se jedná o potěšující zprávu. Aby radosti nebylo málo, tak při podrobné prohlídce vrátivšího se čápa, jsme zjistili, že pták je značený. Na pravé noze má nad kolenním kloubem vysoký ornitologický kroužek s uzávěrem. Takovýto typ kroužku používá německá stanice Hiddensee, a tak jsme se v posledních dvou dnech pokusili o odečet kódu.

 


Sledujte návrat čápů na hnízdiště 2019

Údaje o příletu čápů na hnízdiště ve východních Čechách můžete vložit do databáze nebo zaslat přímo. Uvedené datum je prvním pozorováním na hnízdě a nemusí být datem příletu.

Kam již čápi letos přiletěli:

06.03. - Libáň (JC) - 1. ex. na hnízdě