Čápi východních Čech

...stránky o našich milých opeřencích

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Záchrana čápat v Lužci nad Cidlinou

Email Tisk PDF

100714a   Lužec nad Cidlinou - Včera v odpoledních hodinách proběhla v Lužci nad Cidlinou na Královéhradecku neobvyklá záchranná akce. Předmětem rychlého zásahu hasičů se stala dvě mláďata čápa bílého na hnízdě umístěném na komíně místní prodejny, bez kterého by mladí nepřežili. Jak vlastně z celému případu došlo?

   Během monitoringu čapích hnízd v západní části kraje jsme navštívili i tradiční hnízdiště druhu v Lužci. Na první pohled se situace na hnízdě jevila jako normální. Dva mladí čápi leželi v hnízdě, trpělivě snášeli horké počasí a čekali na návrat rodičů. Asi po deseti minutách se jedno z mláďat snažilo postavit, ale šlo mu to velmi obtížně. Proto jsme ve větší vzdálenosti od hnízda nainstalovali silnější optiku, abychom zjistili příčinu omezené hybnosti mladého ptáka. Po několika pokusech se mládě přeci jen postavilo. Měli jsme štěstí, a jak se následně ukázalo, tak mladý čáp ještě větší. Na nohou měl totiž namotán silonový motouz, který do hnízda přinesli staří čápi jako výstelku. Smyčky silonu se postupně utahovaly a netrvalo by dlouho a u mladého čápa by došlo k zaškrcení nohou, nekróze a úhynu. Odhadovali jsme, že druhé mládě je na tom obdobně.

100714b

   V ten okamžik bylo jediným řešením vystoupit ještě týž den k hnízdu a čápatům nohy uvolnit. Proto jsem požádali o pomoc zaměstnance obce a velitele obecních hasičů. Ačkoliv byli velmi ochotní a přistavili k budově výsuvný žebřík, tak první pokus dopadl neúspěšně pro velkou výšku hnízda nad zemí. Nezbývalo nic jiného, než požádat o pomoc Požární sbor Královéhradeckého kraje, který disponuje výkonnější technikou. I zde jsme nalezli pochopení a zásahová jednotka PS Nový Bydžov dorazila na místo během další půlhodiny. Výstup k hnízdu s mohutným výsuvným žebříkem a osvobození mladých čápů bylo pak již dílem necelé čtvrthodiny. Věříme, že se uvolněným čápatům v dalším životě povede lépe.

100714c

   V tomto případě vše dobře dopadlo díky šťastné shodě okolností. Každoročně však na mnoha čapích hnízdech dochází k úmrtím mláďat, která se zamotají do provazů nebo vlasců, které jejich rodiče donesou na hnízdo. Ptáci přitom dlouho trpí a na konci umírají buď v důsledku vyčerpání nebo na následek nekrózy a dávkování. Nevinně vypadající odhozené provázky a zejména vlasce jsou pro ptáky obecně, nejen pro čápy, velice nebezpečné. V zájmu bezpečí hnízdících ptáků bychom měli dbát na to, aby se v přírodě podobné nebezpečné nástrahy nevyskytovaly.

100714d

   Rádi bychom touto cestou zasahujícím hasičům z PS Nový Bydžov poděkovali, stejně jako obecním dobrovolným hasičům.

 

Čapí zajímavosti

15.04. - máme velkou radost, že v obci Šestajovice na Náchodsku se utvořil čapí pár, který obsadil vysoký sušák hadic, kde jme před několika lety instalovali umělé hnízdo pro čápy. 

07.05. - na Josefovských loukách se na mokřinách zdržuje skupina čápů bílých.

07.05. - v Jaroměři (NA) vzniklo nové hnízdiště čápů bílých. Pár postavil hnízdo na smrku.

30.06. - na hnízdě v Králikách (UO) je na hnízdě 5 mladých čápů


Zpráva o čápech

Nálezy značených čápů

22.03. - na Josefovských loukách byl pozorován jedinec s hlinikovým kroužkem na noze. Pták by mohl být z Veselice (NA).

02.04. - na hnízdě v Třebařově (SY) je v páru samec s polským kroužkem 4P256. Pták je původem z roku 2012. Zajímavé je, že poslední 3 roky hnízdil na hnízdě v obci Goj (Strzelce Opolskie)

02.04. - na hnízdě v Bohuslavicích u Trutnova je čápice s kroužkem na pravé noze

04.04. - čápice v Bohuslavicích (TU) na komíně Kary nese kroužek německá stanice Hiddensee.s kódem H9931. V roce 2017 pták hnízdil v Trutnově na komíně pivovaru.

05.04. - na hnízdě v Náchodě - Babí je v páru čáp s kroužkem na levé noze.

15.04. - na hnízdě ve Vysokém Mýtě na Choceňském předměstí hnízdí čáp s polským kroužkem Z5500. Pták je původem z roku 2014 z obce Naclaw

12.05. -  V Lukové (UO) hnízdí samec čápa bílého s kroužkem PRAHA YA957. Původem je z obce Třebovice (UO) z roku 2014.

13.05. - V České Metuji (NA) je v nově utvořeném páru čáp s kroužkem CA116. Původem je z roku 2015 z hnízda Vlčice (TU).

13.05. - na ˇUjezdském rybníku byl odečetn čáp černý s kroužkem 65WF, který je původem ze Zlínska z roku 2016

07.07. - na hnízdě ve Vendolí (SY) je v páru čáp s kroužkem PRAHA YY708, který je původem z hnízda Nepolisy (HK) z roku 2010.