Čápi východních Čech

...stránky o našich milých opeřencích

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Záchrana čápat v Lužci nad Cidlinou

Email Tisk PDF

100714a   Lužec nad Cidlinou - Včera v odpoledních hodinách proběhla v Lužci nad Cidlinou na Královéhradecku neobvyklá záchranná akce. Předmětem rychlého zásahu hasičů se stala dvě mláďata čápa bílého na hnízdě umístěném na komíně místní prodejny, bez kterého by mladí nepřežili. Jak vlastně z celému případu došlo?

   Během monitoringu čapích hnízd v západní části kraje jsme navštívili i tradiční hnízdiště druhu v Lužci. Na první pohled se situace na hnízdě jevila jako normální. Dva mladí čápi leželi v hnízdě, trpělivě snášeli horké počasí a čekali na návrat rodičů. Asi po deseti minutách se jedno z mláďat snažilo postavit, ale šlo mu to velmi obtížně. Proto jsme ve větší vzdálenosti od hnízda nainstalovali silnější optiku, abychom zjistili příčinu omezené hybnosti mladého ptáka. Po několika pokusech se mládě přeci jen postavilo. Měli jsme štěstí, a jak se následně ukázalo, tak mladý čáp ještě větší. Na nohou měl totiž namotán silonový motouz, který do hnízda přinesli staří čápi jako výstelku. Smyčky silonu se postupně utahovaly a netrvalo by dlouho a u mladého čápa by došlo k zaškrcení nohou, nekróze a úhynu. Odhadovali jsme, že druhé mládě je na tom obdobně.

100714b

   V ten okamžik bylo jediným řešením vystoupit ještě týž den k hnízdu a čápatům nohy uvolnit. Proto jsem požádali o pomoc zaměstnance obce a velitele obecních hasičů. Ačkoliv byli velmi ochotní a přistavili k budově výsuvný žebřík, tak první pokus dopadl neúspěšně pro velkou výšku hnízda nad zemí. Nezbývalo nic jiného, než požádat o pomoc Požární sbor Královéhradeckého kraje, který disponuje výkonnější technikou. I zde jsme nalezli pochopení a zásahová jednotka PS Nový Bydžov dorazila na místo během další půlhodiny. Výstup k hnízdu s mohutným výsuvným žebříkem a osvobození mladých čápů bylo pak již dílem necelé čtvrthodiny. Věříme, že se uvolněným čápatům v dalším životě povede lépe.

100714c

   V tomto případě vše dobře dopadlo díky šťastné shodě okolností. Každoročně však na mnoha čapích hnízdech dochází k úmrtím mláďat, která se zamotají do provazů nebo vlasců, které jejich rodiče donesou na hnízdo. Ptáci přitom dlouho trpí a na konci umírají buď v důsledku vyčerpání nebo na následek nekrózy a dávkování. Nevinně vypadající odhozené provázky a zejména vlasce jsou pro ptáky obecně, nejen pro čápy, velice nebezpečné. V zájmu bezpečí hnízdících ptáků bychom měli dbát na to, aby se v přírodě podobné nebezpečné nástrahy nevyskytovaly.

100714d

   Rádi bychom touto cestou zasahujícím hasičům z PS Nový Bydžov poděkovali, stejně jako obecním dobrovolným hasičům.

 

Čapí zajímavosti

00.06. - v Úpici na Trutnovsku obsadil pár čápů komín a postavil hnízdo. V posledních dnech se zdá, že dokonce zahnízdil.

00.05. - ve Zlíči na Náchodsku vzniklo nové čapí hnízdiště na vysokém komínu firmy. 

15.06. - v obci Lubník (UO) postavil pár čápů nový základ hnízda.


Zpráva o čápech

Nálezy značených čápů

10.06. - u města Krapkowice v jižním Polsku se zdržují dva čápi z východních Čech. Jeden má kroužek CA018 a pochází z obce Veselice na Náchodsku z roku 2014. Druhý nese kroužek CA088 a je z hnízda Batňovice z roku 2015.

10.06. - čáp bílý s kroužkem PRAHA YY175 je v páru na hnízdě ve východoslovenské obci Jasov u Košic. Pták je původem z Dolní Čermné (UO) z roku 2013.

04.06. - v Náchodě na Babí na komíně bývalé Tepny hnízdí samec čápa, který má kroužek PRAHA YC095. Pták zde hnízdil i v letech 2014 až 2016. Původem je z roku 2011  z obce Chýnov na Táborsku.

15.06. - v Sázavě (UO) má čápice kroužek BX15208. Původem je z Vlašimi (BN) z roku 2010. V roce 2014 hnízdila v Dolní Čermné (UO), v r. 2016 v Sázavě (UO).