Čápi východních Čech

...stránky o našich milých opeřencích

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Dva nové odečty čápů černých

Email Tisk PDF

100825c   Měsíc srpen je obdobím, kdy začíná podzimní migrace obou druhů čápů do zimovišť, a zároveň i dobou, kdy nám začínají chodit první výsledky o pohybu značených čápů. V uplynulém týdnu jsme dostali informace o dvou značených černých čápech, jenž jsou původem z východních Čech. Velkou radost nám udělala zpráva z Francie, kam 19. srpna přilétl dospělý čáp s kroužkem 614J. Jako obvykle se zastavil na Lace du Tample u Amance v severovýchodní Francii. Myslíme si, že neudělal radost nejenom nám, ale i francouzským ornitologům, kteří ho zde pozorují každoročně od r. 2005, kdy na lokalitu přilétl poprvé jako mladý pták. F. Croset letošní výskyt zdokumentoval velmi kvalitními fotografiemi, které si můžete prohlédnout na jeho webových stránkách. Jednu fotografii jsme prostřednictvím Dr. Pojera obdrželi i do redakce webu a rádi ji publikujeme.

100825a

   Tohoto čápa jsme letos marně hledali na hnízdištích v Orlických horách a na ryb. Drňák u Dobrušky, kde se vloni zdržoval po velkou část srpna. Doposud od něho máme celkem 26 odečtů, avšak místo jeho hnízdění nám zatím zůstává neznámé.

   Druhým zástihem je pozorování čtyřletého čápa s kroužkem 61A8 na poli u Proudnického rybníku na Kolínsku ve středních Čechách. Pozorovateli Denisovi Matthey z Francie se podařilo čápa vyfotografovat natolik dobře, že se číslo kroužku dalo ze snímku přečíst. Autorovi pozorování děkujeme a snímek také publikujeme. Stojí za dobrou odměnu viagra 50mg. Tento čáp pochází z hnízda u obce Brzice na Náchodsku a byl označen jako jedno ze 3 mláďat v r. 2006. Ani u tohoto čápa není známé místo současného hnízdění.

100825b

 

 

Sledujte návrat čápů na hnízdiště 2019

Údaje o příletu čápů na hnízdiště ve východních Čechách můžete vložit do databáze nebo zaslat přímo. Uvedené datum je prvním pozorováním na hnízdě a nemusí být datem příletu.

Kam již čápi letos přiletěli:

06.03. - Libáň (JC) - 1. ex. na hnízdě