Čápi východních Čech

...stránky o našich milých opeřencích

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Zahnízdí čápi bílí v Rychnově nad Kněžnou?

Email Tisk
   Rychnov nad Kněžnou - Ve 22. a 23. týdnů letošního roku byl pozorován čapí pár na pivovarském komínu v objektu Podorlické sodovkárny a pivovary v lokalitě Kaštany v Rychonově nad Kněžnou. Mladí čápi, kteří se zde dočasně usadili, nosili na vrchol komínu stavební materiál a byli pozorováni při kopulaci. K odpočinku využívají i komín kolowratského zámku, kde jeden z čápů dne 2. června odsedl a vesele klapal zobákem. Zprávu nám zaslal pan Jaroslav Kos včetně dvou fotografií pořízených mobilem. 

110602a

   Stav populace čápů bílých na Rychnovsku je v posledních deseti letech stabilní a početnost se pohybuje mezi 14 až 16 hnízdícími páry ročně. Nová hnízdiště však nevznikají, naopak je tlak na existenci některých stávajících hnízd. Příkladem může být hnízdiště ve městě Vamberk, kde za posledních několik let byla provedena již třetí přeložka hnízda. Proto je výskyt nového páru přímo v okresním městě velmi potěšitelný.

110602b

 

Sledujte návrat čápů na hnízdiště 2019

Údaje o příletu čápů na hnízdiště ve východních Čechách můžete vložit do databáze nebo zaslat přímo. Uvedené datum je prvním pozorováním na hnízdě a nemusí být datem příletu.

Kam již čápi letos přiletěli:

06.03. - Libáň (JC) - 1. ex. na hnízdě