Čápi východních Čech

...stránky o našich milých opeřencích

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Obnova hnízd černých čápů na Broumovsku

Email Tisk

   Broumovsko – Na konci měsíce října byla na území CHKO Broumovsko obnovena dvě dlouhodobě používaná hnízda čápů černých. Obě stavby se během letošního roku zřítily na zem a hrozilo tak, že čápi hnízdiště opustí. Vzhledem k tomu, že máme s obnovou spadlých čapích hnízd velmi dobré zkušenosti, rozhodli jsme se pro rekonstrukci i v těchto dvou případech.

   První z předmětných hnízd se nacházelo v lesním porostu nedaleko městečka Stárkov ve střední části chráněné krajinné oblasti. Čápi zde sídlili až do letošního března na boční větvi silného buku. Hnízdo bylo postaveno na vidlici šikmě rostoucí větve a jeho umístění se jevilo jako stabilní. Každoročním přistavováním však nabylo poměrně velkých rozměrů a hmotnosti. Při letošním jarním tání nasáklo vodou a při přechodu jedné z větrných front se po šikmé větvi smeklo na zem. Čapí pár se na hnízdiště sice koncem března vrátil, ale se stavbou nového hnízda nezačal. Základ nové stavby se nepodařilo najít ani nikde v okolí a asi po měsíci čápi z lokality zmizeli.

   Druhé postižené hnízdo bylo umístěno v lesním porostu nedaleko obce Zdoňov v severní části CHKO. I toto hnízdo bylo vystavěné na boční větvi buku, avšak od samého počátku se nám jeho umístění nezamlouvalo. Stavba se jevila jako nestabilní a očekávali jsme, že se během letošní zimy zřítí. Tak jsme se rozhodli koupit Cialis v předstihu. Nestalo se tak a navíc se na něm usadil po roční pauze kompletní pár. Čápi zahnízdili, avšak vyvedení mláďat se nedočkali. Naše obavy se naplnily při jedné z červnových bouřek, kdy hnízdo spadlo a všechna tři mláďata se zabila.

   Obě čapí hnízda byla obnovena formou podložky umístěné na stejný strom. Jako základ byla použita kovová konstrukce s roštem, na který byly vyrovnány větve a jako vrchní vrstva drny trávy. Tímto vznikla plošina o průměru asi 120 cm, na které mohou čápi stavět dle svých potřeb. Přeci jen to umějí líp….

    Práce s umístěním podložek zabezpečila pracovní skupina okolo ornitologa Oldy Šreibra ze Slatiny nad Zdobnicí za podpory Správy CHKO Broumovsko. Oběma subjektům patří za realizaci velký dík. Zvláštní poděkování bychom pak chtěli vyslovit vlastníkům lesa, bez jejichž souhlasu by nebylo možné akci uskutečnit, a to Lesům města Náchoda a Lesům ČR.

 

Čapí zajímavosti

15.04. - máme velkou radost, že v obci Šestajovice na Náchodsku se utvořil čapí pár, který obsadil vysoký sušák hadic, kde jme před několika lety instalovali umělé hnízdo pro čápy. 

07.05. - na Josefovských loukách se na mokřinách zdržuje skupina čápů bílých.

07.05. - v Jaroměři (NA) vzniklo nové hnízdiště čápů bílých. Pár postavil hnízdo na smrku.

30.06. - na hnízdě v Králikách (UO) je na hnízdě 5 mladých čápů


Zpráva o čápech

Nálezy značených čápů

22.03. - na Josefovských loukách byl pozorován jedinec s hlinikovým kroužkem na noze. Pták by mohl být z Veselice (NA).

02.04. - na hnízdě v Třebařově (SY) je v páru samec s polským kroužkem 4P256. Pták je původem z roku 2012. Zajímavé je, že poslední 3 roky hnízdil na hnízdě v obci Goj (Strzelce Opolskie)

02.04. - na hnízdě v Bohuslavicích u Trutnova je čápice s kroužkem na pravé noze

04.04. - čápice v Bohuslavicích (TU) na komíně Kary nese kroužek německá stanice Hiddensee.s kódem H9931. V roce 2017 pták hnízdil v Trutnově na komíně pivovaru.

05.04. - na hnízdě v Náchodě - Babí je v páru čáp s kroužkem na levé noze.

15.04. - na hnízdě ve Vysokém Mýtě na Choceňském předměstí hnízdí čáp s polským kroužkem Z5500. Pták je původem z roku 2014 z obce Naclaw

12.05. -  V Lukové (UO) hnízdí samec čápa bílého s kroužkem PRAHA YA957. Původem je z obce Třebovice (UO) z roku 2014.

13.05. - V České Metuji (NA) je v nově utvořeném páru čáp s kroužkem CA116. Původem je z roku 2015 z hnízda Vlčice (TU).

13.05. - na ˇUjezdském rybníku byl odečetn čáp černý s kroužkem 65WF, který je původem ze Zlínska z roku 2016

07.07. - na hnízdě ve Vendolí (SY) je v páru čáp s kroužkem PRAHA YY708, který je původem z hnízda Nepolisy (HK) z roku 2010.