Čápi východních Čech

...stránky o našich milých opeřencích

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Masové zabíjení čápů bílých na Maltě

Email Tisk

   Na Maltě jsou nadále ignorovány evropské zákony. Když bylo na jarním tahu nad ostrovem zaznamenáno dosud největší protahující hejno čápů bílých (Ciconia ciconia), místní lovci začali do ptáků střílet. Bylo zastřeleno minimálně šest čápů a jeden se s vážnými poraněními dostal k veterináři, kde ale musel být utracen, protože měl přeražené křídlo a roztříštěné nohy a jeho zranění byla nevyléčitelná. Další dva ptáci byli pozorováni v letu s volně visícíma nohama a chybějícím peřím. Místní organizace BirdLife kromě toho dostala také dalšího vzácného migranta – ibisa hnědého (Plegadis falcinellus), který byl zastřelen u Haz - Zabbar v jižní části ostrova. O nelegálním zabíjení ptáků na Maltě a jinde ve středomoří jsme psali již v říjnu 2009 (zde) a o podobném případu zabíjení táhnoucích čápů v Libanonu jsme nedávno psali zde.

   Dne 18. května 2011 přiletělo na Maltu hejno asi 200 čápů bílých. Členové BirdLife o tom ihned informovali místní policii a zároveň zorganizovali skupinu dobrovolníků, kteří měli sledovat pohyb ptáků a dbát na jejich bezpečí. Úřad pro vymáhání práva zatkl dva lovce: V Madliena byl uvězněn jeden pro zabití jednoho čápa, v Zurrieq druhý pro zabití dvou ptáků.

   Hejno letělo směrem k letištnímu prostoru v Luqa a dvě skupiny nocovaly u Ta’ Kandja a Zurriequ. Dobrovolníci ptáky sledovali až do chvíle, kdy zasedli na nocoviště. Členové BirdLife byli po celou noc ve spojení s dobrovolníky a hlídali dvě hlavní nocoviště. V průběhu noci hlídači slyšeli vzdálené výstřely, přicházející z dalších míst.

   Po náročné noci, kterou dobrovolníci strávili poblíž nocovišť hlavních skupin čápů bylo 19. května ráno, když se ptáci začali rozlétat z nocovišť, slyšet střelbu. Minimálně jeden čáp byl zabit a druhý byl nafilmován v letu zraněný, s volně visící nohou.

   „Pozorování čápů bílých je pro většinu obyvatel evropských krajin radost, protože to jsou jedni z nejmajestátnějších ptáků, kteří lidem ukazují fenomén ptačích migrací. Ale když se objeví na Maltě, znamená to že úředníci, ornitologové a další milovníci ptáků musí naskákat do svých aut a snažit se chránit ptáky před brutálním zabíjením, které jsme viděli v posledních 24 hodinách“, řekl Nicholas Barbara, zástupce BirdLife na Maltě a policejní důstojník.

   "Navzdory našemu úsilí bylo nejméně sedm čápů byli zabito. Někteří čápi navíc ještě zůstali na Maltě a jestli nebudou rychle pokračovat v cestě a rozhodnou se tu strávit ještě jednu noc, bojíme se, že by mohli být zabiti další." pokračoval Barbara.

   Organizace BirdLife Malta vyzvala premiéra země, aby byla výrazně zvýšena minimální hranice pokuty za nelegální zabíjení ptáků. Požaduje také, aby nejznámějším pytlákům byly odebrány lovecké licence, aby se změnil strašlivý scénář, které pro migrující ptáky představuje přelet Malty a který se opakuje při každém období tahu.

   Podle http://birdwatch.by/ a www.birdwatch.co.uk přeložila a upravila Svě. 

 

Čapí zajímavosti

15.04. - máme velkou radost, že v obci Šestajovice na Náchodsku se utvořil čapí pár, který obsadil vysoký sušák hadic, kde jme před několika lety instalovali umělé hnízdo pro čápy. 


Zpráva o čápech

Nálezy značených čápů

22.03. - na Josefovských loukách byl pozorován jedinec s hlinikovým kroužkem na noze. Pták by mohl být z Veselice (NA).

02.04. - na hnízdě v Třebařově (SY) je v páru samec s polským kroužkem 4P256. Pták je původem z roku 2012. Zajímavé je, že poslední 3 roky hnízdil na hnízdě v obci Goj (Strzelce Opolskie)

02.04. - na hnízdě v Bohuslavicích u Trutnova je čápice s kroužkem na pravé noze

04.04. - čápice v Bohuslavicích (TU) na komíně Kary nese kroužek německá stanice Hiddensee.s kódem H9931. V roce 2017 pták hnízdil v Trutnově na komíně pivovaru.

05.04. - na hnízdě v Náchodě - Babí je v páru čáp s kroužkem na levé noze.

15.04. - na hnízdě ve Vysokém Mýtě na Choceňském předměstí hnízdí čáp s polským kroužkem Z5500. Pták je původem z roku 2014 z obce Naclaw