Čápi východních Čech

...stránky o našich milých opeřencích

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Návrat čápů bílých do Lázní Bohdaneč

Email Tisk

 120504b  Lázně Bohdaneč - Léčebné lázně Bohdaneč se nachází v Polabské nížině. Krajina obklopená rybníky láka nejen lázeňské hosty, ale i v rákosinách a na loukách hnízdící vzácné vodní ptactvo a vyskytují se tu i chráněné druhy vodních a slatinných rostlin. Lázeňský park, který se rozprostírá na ploše 17ha. má svou dominantu a to lázeňský komín, který je v parčíku mezi pavilony. Symbolem Léčebných lázní je čáp. Hnízdo má na komíně, který zbyl z původní lázeňské budovy. Hnízdo bylo na komín umístěno roku 1898 na návrh Františka Veselého, bratra zakladatele lázní. Tolik k historii.

   Čápi patří každoročně do života našich lázeňských klientů. Zájem o čapí rodinku byl tak veliký, že v roce 2010 byly z Jubilejního pavilonu nainstalovány kamery směrem na hnízdo na komíně. Jen tak jsme mohli nahlédnout do obýváku čapí rodinky. "Čapí program" mohou klienti sledovat v každém televizním přijímači po celém areálu léčebných lázní. V roce 2009 přišel smutný začátek jara. Už od začátku března se čekalo na přílet prvního z čápů. Je to jako soutěž, kdo Kvída" uvidí první . Ten rok, přiletěl náš sameček "Kvído"až začátkem května, sám bez partnerky. Po tel. rozhovoru s ornitology z Východočeské pobočky ČSO, jsme se dozvěděli, že samička pravděpodobně zahynula při cestě do zimovišť. V té době jsme ještě nevěděli, jak moc bude náš Kvído strádat.. Po tři roky létal na komín sám, stavěl své hnízdo a tvrdě si ho hájil. Nejednou došlo k souboji s cizím čapím samcem, jelikož o komín díky výborné lokalitě byl ze strany jiných čápů veliký zájem. Kvído vše překonal. I my jsme mu pomáhali, jak jen to šlo. Na podzim 2010 připravilo technické oddělení podniku plošinu, čapí hnízdo bylo vyčištěno, komín dostal nové šaty z červeného nátěru.

120504a

   A dočkali jsme se. Letošního roku přilétl náš Kvído ale opět sám. Týden pobýval u jednoho z bohdanečských rybníků a 20.4. sedl na svůj komín v lázeňském parku. Tři dny čistil a stavěl hnízdo a při tom se majestátně rozhlížel po okolí. V pondělí přilétl cizí čapí pár, který využil prázdného hnízda, když Kvído odletěl za potravou. V momentě, kdy se vrátil, začal souboj o hnízdo. Čápové na sebe naletovali a kolem komína to bylo jako na bitevním poli. Samička nervozně kroužila kolem. Další tři dny se situace opakovala. Nakonec v boji náš Kvído zvítězil a jak nám vysvětlil ornitolog,samička zůstala u toho silnějšího. Po té přišlo páření. Čapí pár využil střechy jednoho lázeňského pavilonu a stal se tak v pravé poledne středem pozornosti všech klientů. Nyní sedí samička na hnízdě a Kvído létá za potravou. Při procházce parkem, vidíte a slyšíte lázeňské hosty, jak dávají dohromady střípky ptačí rodinky s jejich úvahami, který čáp ke komu patřil, který z našich čápů je sameček, kdy tak asi budou čápata, kdo ráno v televizi viděl samičku na vejcích, v kolik odletěli a v kolik přiletěli. Každý z klientů tu žije 3-4 týdny sledováním hnízda a jsou vděčni za každou zprávu o čapí rodince. Zajímá je vyprávění o osudu našeho Kvída. Komín v lázeňském parku, má svou historii. Každý rok, tuto historii přilétnou otevřít čapí nájemníci, kteří uletí desetitisíce kilometrů, aby zde přivedli na svět další potomky. Jsme vděčni za to, že můžeme pozorovat jejich život, že můžeme žít vedle nich a že nám dovolí vzhlížet do nebe a vidět krásu jejich křídel či nahlédnout do jejich soukromí. Přejeme si, aby tato historie nikdy nezanikla, jelikož je to jedinečný blízký kontakt s přírodou spojený s naší fantazií. Je to jako sága rodu Čápa bílého.

Alena Jančíková

120504

 

Čapí zajímavosti

15.04. - máme velkou radost, že v obci Šestajovice na Náchodsku se utvořil čapí pár, který obsadil vysoký sušák hadic, kde jme před několika lety instalovali umělé hnízdo pro čápy. 

07.05. - na Josefovských loukách se na mokřinách zdržuje skupina čápů bílých.

07.05. - v Jaroměři (NA) vzniklo nové hnízdiště čápů bílých. Pár postavil hnízdo na smrku.

30.06. - na hnízdě v Králikách (UO) je na hnízdě 5 mladých čápů


Zpráva o čápech

Nálezy značených čápů

22.03. - na Josefovských loukách byl pozorován jedinec s hlinikovým kroužkem na noze. Pták by mohl být z Veselice (NA).

02.04. - na hnízdě v Třebařově (SY) je v páru samec s polským kroužkem 4P256. Pták je původem z roku 2012. Zajímavé je, že poslední 3 roky hnízdil na hnízdě v obci Goj (Strzelce Opolskie)

02.04. - na hnízdě v Bohuslavicích u Trutnova je čápice s kroužkem na pravé noze

04.04. - čápice v Bohuslavicích (TU) na komíně Kary nese kroužek německá stanice Hiddensee.s kódem H9931. V roce 2017 pták hnízdil v Trutnově na komíně pivovaru.

05.04. - na hnízdě v Náchodě - Babí je v páru čáp s kroužkem na levé noze.

15.04. - na hnízdě ve Vysokém Mýtě na Choceňském předměstí hnízdí čáp s polským kroužkem Z5500. Pták je původem z roku 2014 z obce Naclaw

12.05. -  V Lukové (UO) hnízdí samec čápa bílého s kroužkem PRAHA YA957. Původem je z obce Třebovice (UO) z roku 2014.

13.05. - V České Metuji (NA) je v nově utvořeném páru čáp s kroužkem CA116. Původem je z roku 2015 z hnízda Vlčice (TU).

13.05. - na ˇUjezdském rybníku byl odečetn čáp černý s kroužkem 65WF, který je původem ze Zlínska z roku 2016

07.07. - na hnízdě ve Vendolí (SY) je v páru čáp s kroužkem PRAHA YY708, který je původem z hnízda Nepolisy (HK) z roku 2010.