Čápi východních Čech

...stránky o našich milých opeřencích

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Ptákem roku 2014 byl vyhlášen čáp bílý a čáp černý

Email Tisk

140207Česká společnost ornitologická vyhlásila Ptákem roku 2014 - čápa černého a mezi veřejností velmi dobře známého čápa bílého. Jedním z důvodů byla i skutečnost, že se letos uskuteční už 7. celoevropské sčítání čápů bílých a při této příležitosti i 3. celostátní sčítání čápů černých. Je to poprvé v historii, kdy ČSO vyhlásila ptákem roku dva ptačí druhy. Při této příležitosti vydala speciální číslo časopisu Ptačí svět věnované čápům. Prohlédnout nebo stáhnout si ho můžete zde.

Historie evropského sčítání čápů sahá až do roku 1934, kdy proběhlo první sčítání iniciované prof. Ernstem Schüzem, který již tehdy správně rozpoznal potřebu porovnání regionálních průzkumů populace v mezinárodním měřítku a nutnost používání jednotné sčítací metodiky. Tehdy se výsledky sešly z 11 zemí včetně Československa. K dalšímu sčítání došlo až v roce 1958 s podporou ICBP (dnešní BirdLife International) a od roku 1974 se sčítá pravidelně jednou za deset let pod záštitou BirdLife International a NABU (Der Naturschutzbund Deutschland, partner BirdLife v Německu). Evropská populace čápa bílého prošla výraznými změnami. V roce 1984 byl zaznamenán hluboký pokles stavu v mnoha oblastech areálu rozšíření a světová populace byla odhadnuta na 135 tisíc párů. Zejména západní část populace byla zvláště postižena dlouhotrvajícím suchem v africkém Sahelu. Od té doby ale populace opět rostla. V roce 1994 byla odhadována na 166 tisíc párů, v roce 2004 dokonce na 233 tisíc párů.

 

Sledujte návrat čápů na hnízdiště 2019

Údaje o příletu čápů na hnízdiště ve východních Čechách můžete vložit do databáze nebo zaslat přímo. Uvedené datum je prvním pozorováním na hnízdě a nemusí být datem příletu.

Kam již čápi letos přiletěli:

06.03. - Libáň (JC) - 1. ex. na hnízdě