Čápi východních Čech

...stránky o našich milých opeřencích

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Tragédie na čapím hnízdě v Česticích (RK)

Email Tisk

140517aVčera ráno došlo k čapí tragédii v obci Čestice na Rychnovsku. Samec z místního hnízdícího páru dosedl nešťastně na odbočovací sloup linky vysokého napětí v kraji obce a po zásahu proudem zahynul. O jeho úhynu informovali ornitology místní obyvatelé, poté co následkem zkratu vypadla elektřina v celé obci. Během dne bylo hnízdo sledováno a vzhledem k tomu, že samice po celý den stála u tří mláďat, které nekrmila, bylo rozhodnuto o jejich odebrání. Vlastní zásah byl proveden ve večerních hodinách za účasti pracovníků Záchranné stanice živočichů Jaroměř a asistence jednotky hasičů, kteří poskytli pro odebrání mladých čápů plošinu.

   Na noc byla mláďata převezena do stanice v Jaroměři, kde byla nakrmena a hned ráno je čekal transport k adoptivním rodičům. Vzhledem k velikosti mláďat a jejich počtu bylo rozhodnuto, že budou přidána po jednom do třech hnízd. Pro vložení čápat byla vybrána hnízda v obcích Veselice, Semechnice a Lípa nad Orlicí. Zatímco v prvních dvou případech čápi měli svoje dvě a tři mláďata a rozšířily se jim již tak početné rodinky o další krk, v Lípě čápi měli jen jedináčka. Na komín zdejší prodejny proto bylo umístěno nejstarší a nejsilnější mládě z Čestic, u kterého ornitologové předpokládali, že by se mohlo případně bránit útočným výpadům původního mláděte. Jeho první chvíle na novém hnízdě nebyly jednoduché, ale po několika výpadech nevlastního sourozence, začala samice obě čápata krmit. Zhruba po necelé hodině už byl na hnízdě klid.

140618

   Odbočkový sloup na jižním okraje obce Čestice se stal smrtelnou pastí opakovaně. Při loňské migraci zde zahynul čáp ze skupinky deseti ptáků, který zde chtěl patrně zahřadovat na noc. V nejbližších dnech ornitologové důkladně prohlídnou místo, kde čápa elektrický proud zasáhl, a budou se snažit dohodnout s energetiky, aby jej zabezpečili. V naší krajině je stále mnoho nebezpečných sloupů, na kterých každý rok zahynou desítky čápů a patří k nim i zmíněný odbočovací sloup v Česticích.

140618b

140618c

140618d

 

Čapí zajímavosti

00.06. - v Úpici na Trutnovsku obsadil pár čápů komín a postavil hnízdo. V posledních dnech se zdá, že dokonce zahnízdil.

00.05. - ve Zlíči na Náchodsku vzniklo nové čapí hnízdiště na vysokém komínu firmy. 

15.06. - v obci Lubník (UO) postavil pár čápů nový základ hnízda.


Zpráva o čápech

Nálezy značených čápů

10.06. - u města Krapkowice v jižním Polsku se zdržují dva čápi z východních Čech. Jeden má kroužek CA018 a pochází z obce Veselice na Náchodsku z roku 2014. Druhý nese kroužek CA088 a je z hnízda Batňovice z roku 2015.

10.06. - čáp bílý s kroužkem PRAHA YY175 je v páru na hnízdě ve východoslovenské obci Jasov u Košic. Pták je původem z Dolní Čermné (UO) z roku 2013.

04.06. - v Náchodě na Babí na komíně bývalé Tepny hnízdí samec čápa, který má kroužek PRAHA YC095. Pták zde hnízdil i v letech 2014 až 2016. Původem je z roku 2011  z obce Chýnov na Táborsku.

15.06. - v Sázavě (UO) má čápice kroužek BX15208. Původem je z Vlašimi (BN) z roku 2010. V roce 2014 hnízdila v Dolní Čermné (UO), v r. 2016 v Sázavě (UO).