Čápi východních Čech

...stránky o našich milých opeřencích

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Tragédie na čapím hnízdě v Česticích (RK)

Email Tisk

140517aVčera ráno došlo k čapí tragédii v obci Čestice na Rychnovsku. Samec z místního hnízdícího páru dosedl nešťastně na odbočovací sloup linky vysokého napětí v kraji obce a po zásahu proudem zahynul. O jeho úhynu informovali ornitology místní obyvatelé, poté co následkem zkratu vypadla elektřina v celé obci. Během dne bylo hnízdo sledováno a vzhledem k tomu, že samice po celý den stála u tří mláďat, které nekrmila, bylo rozhodnuto o jejich odebrání. Vlastní zásah byl proveden ve večerních hodinách za účasti pracovníků Záchranné stanice živočichů Jaroměř a asistence jednotky hasičů, kteří poskytli pro odebrání mladých čápů plošinu.

   Na noc byla mláďata převezena do stanice v Jaroměři, kde byla nakrmena a hned ráno je čekal transport k adoptivním rodičům. Vzhledem k velikosti mláďat a jejich počtu bylo rozhodnuto, že budou přidána po jednom do třech hnízd. Pro vložení čápat byla vybrána hnízda v obcích Veselice, Semechnice a Lípa nad Orlicí. Zatímco v prvních dvou případech čápi měli svoje dvě a tři mláďata a rozšířily se jim již tak početné rodinky o další krk, v Lípě čápi měli jen jedináčka. Na komín zdejší prodejny proto bylo umístěno nejstarší a nejsilnější mládě z Čestic, u kterého ornitologové předpokládali, že by se mohlo případně bránit útočným výpadům původního mláděte. Jeho první chvíle na novém hnízdě nebyly jednoduché, ale po několika výpadech nevlastního sourozence, začala samice obě čápata krmit. Zhruba po necelé hodině už byl na hnízdě klid.

140618

   Odbočkový sloup na jižním okraje obce Čestice se stal smrtelnou pastí opakovaně. Při loňské migraci zde zahynul čáp ze skupinky deseti ptáků, který zde chtěl patrně zahřadovat na noc. V nejbližších dnech ornitologové důkladně prohlídnou místo, kde čápa elektrický proud zasáhl, a budou se snažit dohodnout s energetiky, aby jej zabezpečili. V naší krajině je stále mnoho nebezpečných sloupů, na kterých každý rok zahynou desítky čápů a patří k nim i zmíněný odbočovací sloup v Česticích.

140618b

140618c

140618d

 

Sledujte návrat čápů na hnízdiště 2019

Údaje o příletu čápů na hnízdiště ve východních Čechách můžete vložit do databáze nebo zaslat přímo. Uvedené datum je prvním pozorováním na hnízdě a nemusí být datem příletu.

Kam již čápi letos přiletěli:

06.03. - Libáň (JC) - 1. ex. na hnízdě