Čápi východních Čech

...stránky o našich milých opeřencích

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Instalace umělého hnízda pro čápy v Blešně (HK)

Email Tisk

141205Ve středu 19. listopadu jsme na žádost obyvatel obce Blešno na Královéhradecku instalovali umělé hnízdo pro čápy bílé. Nový příbytek pro čápy jsme umístili na stávající podložku na východním okraji obce. Pro instalaci jsme museli využít plošinu, neboť samotné hnízdo vážilo více jak 20 kg a střed kotlinky jsme potřebovaly upravit drny trávy tak, aby vznikla potřebná plocha pro hnízdění.

Čápi v Blešně hnízdili pravidelně až do roku 2005, kdy se stávající hnízdo, umístěné na torzu topolu přímo u hlavní silnice, zřítilo při květnové bouřce na zem. Tehdy se nepodařilo zachránit ani zbylá čapí vejce.

Ještě ve stejném hnízdím období zde byla vystavěna umělá podložka, ale čápi ji nepřijali a obec v dalších letech opustili. V posledních dvou letech se zde objevují jednotliví ptáci krátce po příletu, ale záhy odlétají. Doufáme, že umělým hnízdem nabídneme čápům takové podmínky, aby s v Blešně opět usadili natrvalo.

Historie hnízdění čápů bílých v obci sahá nejméně na začátek minulého století, kdy bylo známo hnízdění na stromě "u Janků". vyobrazení tohoto hnízda se dostalo i na dobovou pohlednici obce Blešna.

Za podporu čápů děkujeme České společnosti ornitologické a majiteli pozemku.

141205a

141205b

 

Sledujte návrat čápů na hnízdiště 2019

Údaje o příletu čápů na hnízdiště ve východních Čechách můžete vložit do databáze nebo zaslat přímo. Uvedené datum je prvním pozorováním na hnízdě a nemusí být datem příletu.

Kam již čápi letos přiletěli:

06.03. - Libáň (JC) - 1. ex. na hnízdě