Čápi východních Čech

...stránky o našich milých opeřencích

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Pokus o záchranu hnízdiště čápů na Rychnovsku

Email Tisk

100402a    Skuhrov nad Bělou - Antoniino údolí mezi Deštném v Orlických horách a Skuhrovem nad Bělou na Rychnovsku je pravidelným hnízdištěm černých čápů již několik desítek let. První zprávy o hnízdění na lokalitě pocházejí již z roku 1962 a následně v r. 1964 bylo nalezeno hnízdo na buku nedaleko osady Tisovec. V osmdesátých letech bylo objeveno další hnízdo postavené také na buku. Čapí pár na něm hnízdil až do r. 1987 a o dva roky později hnízdo zaniklo pádem stromu. Poté následuje dlouhé období, z kterého nemáme o hnízdění čápů v lokalitě žádné zprávy. Až v r. 2004 bylo objeveno jiné hnízdo, v kterém čápi hnízdili až do loňské sezony. Hnízdo bylo postavené v mohutné vidlici nakloněného buku a jevilo se jako stabilní. Bohužel, při letošním jarním tání kořeny stromu neudržely mohutnou váhu vychýleného kmenu a strom se i s hnízdem zřítil na zem.

   Informaci o zřícení hnízda jsme obdrželi ze Správy CHKO Orlické hory 31. března s dodatkem, že čápi už jsou na lokalitě. Vzhledem k tomu, že se jedná o dlouhodobě používané hnízdiště a také proto, že ve stejné porostní skupině by podobnou hnízdní příležitost čapí pár těžko hledal, rozhodli jsme se na jednom ze stromů v okolí nainstalovat kovovou hnízdní podložku.

100402c

   Prakticky obratem jsem obdrželi souhlas správce lesa a hned druhý den odpoledne byla podložka namontována. Výškové práce laskavě provedli Miroslav Hovad a Tomáš Holý, za což jim touto cestou moc děkujeme.

100402d

   Vlastní montáž proběhla vcelku rychle a během hodiny a půl byl na lokalitě opět klid. Po celou dobu naší přítomnosti v porostu nás čápi bedlivě sledovali při vytrvalém kroužení nad údolím. Lze si jen přát, aby naši snahu čápi ocenili a podložku přijali.

100402e

   Závěrem bychom rádi vyjádřili poděkování Správě CHKO Orlické hory a Lesům ČR za rychlou reakci při řešení tohoto problému.

 

Sledujte návrat čápů na hnízdiště 2019

Údaje o příletu čápů na hnízdiště ve východních Čechách můžete vložit do databáze nebo zaslat přímo. Uvedené datum je prvním pozorováním na hnízdě a nemusí být datem příletu.

Kam již čápi letos přiletěli:

06.03. - Libáň (JC) - 1. ex. na hnízdě