Čápi východních Čech

...stránky o našich milých opeřencích

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Pokus o záchranu hnízdiště čápů na Rychnovsku

Email Tisk

100402a    Skuhrov nad Bělou - Antoniino údolí mezi Deštném v Orlických horách a Skuhrovem nad Bělou na Rychnovsku je pravidelným hnízdištěm černých čápů již několik desítek let. První zprávy o hnízdění na lokalitě pocházejí již z roku 1962 a následně v r. 1964 bylo nalezeno hnízdo na buku nedaleko osady Tisovec. V osmdesátých letech bylo objeveno další hnízdo postavené také na buku. Čapí pár na něm hnízdil až do r. 1987 a o dva roky později hnízdo zaniklo pádem stromu. Poté následuje dlouhé období, z kterého nemáme o hnízdění čápů v lokalitě žádné zprávy. Až v r. 2004 bylo objeveno jiné hnízdo, v kterém čápi hnízdili až do loňské sezony. Hnízdo bylo postavené v mohutné vidlici nakloněného buku a jevilo se jako stabilní. Bohužel, při letošním jarním tání kořeny stromu neudržely mohutnou váhu vychýleného kmenu a strom se i s hnízdem zřítil na zem.

   Informaci o zřícení hnízda jsme obdrželi ze Správy CHKO Orlické hory 31. března s dodatkem, že čápi už jsou na lokalitě. Vzhledem k tomu, že se jedná o dlouhodobě používané hnízdiště a také proto, že ve stejné porostní skupině by podobnou hnízdní příležitost čapí pár těžko hledal, rozhodli jsme se na jednom ze stromů v okolí nainstalovat kovovou hnízdní podložku.

100402c

   Prakticky obratem jsem obdrželi souhlas správce lesa a hned druhý den odpoledne byla podložka namontována. Výškové práce laskavě provedli Miroslav Hovad a Tomáš Holý, za což jim touto cestou moc děkujeme.

100402d

   Vlastní montáž proběhla vcelku rychle a během hodiny a půl byl na lokalitě opět klid. Po celou dobu naší přítomnosti v porostu nás čápi bedlivě sledovali při vytrvalém kroužení nad údolím. Lze si jen přát, aby naši snahu čápi ocenili a podložku přijali.

100402e

   Závěrem bychom rádi vyjádřili poděkování Správě CHKO Orlické hory a Lesům ČR za rychlou reakci při řešení tohoto problému.

 

Čapí zajímavosti

15.04. - máme velkou radost, že v obci Šestajovice na Náchodsku se utvořil čapí pár, který obsadil vysoký sušák hadic, kde jme před několika lety instalovali umělé hnízdo pro čápy. 

07.05. - na Josefovských loukách se na mokřinách zdržuje skupina čápů bílých.

07.05. - v Jaroměři (NA) vzniklo nové hnízdiště čápů bílých. Pár postavil hnízdo na smrku.

30.06. - na hnízdě v Králikách (UO) je na hnízdě 5 mladých čápů


Zpráva o čápech

Nálezy značených čápů

22.03. - na Josefovských loukách byl pozorován jedinec s hlinikovým kroužkem na noze. Pták by mohl být z Veselice (NA).

02.04. - na hnízdě v Třebařově (SY) je v páru samec s polským kroužkem 4P256. Pták je původem z roku 2012. Zajímavé je, že poslední 3 roky hnízdil na hnízdě v obci Goj (Strzelce Opolskie)

02.04. - na hnízdě v Bohuslavicích u Trutnova je čápice s kroužkem na pravé noze

04.04. - čápice v Bohuslavicích (TU) na komíně Kary nese kroužek německá stanice Hiddensee.s kódem H9931. V roce 2017 pták hnízdil v Trutnově na komíně pivovaru.

05.04. - na hnízdě v Náchodě - Babí je v páru čáp s kroužkem na levé noze.

15.04. - na hnízdě ve Vysokém Mýtě na Choceňském předměstí hnízdí čáp s polským kroužkem Z5500. Pták je původem z roku 2014 z obce Naclaw

12.05. -  V Lukové (UO) hnízdí samec čápa bílého s kroužkem PRAHA YA957. Původem je z obce Třebovice (UO) z roku 2014.

13.05. - V České Metuji (NA) je v nově utvořeném páru čáp s kroužkem CA116. Původem je z roku 2015 z hnízda Vlčice (TU).

13.05. - na ˇUjezdském rybníku byl odečetn čáp černý s kroužkem 65WF, který je původem ze Zlínska z roku 2016

07.07. - na hnízdě ve Vendolí (SY) je v páru čáp s kroužkem PRAHA YY708, který je původem z hnízda Nepolisy (HK) z roku 2010.