Čápi východních Čech

...stránky o našich milých opeřencích

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Pokus o záchranu hnízdiště čápů na Rychnovsku

Email Tisk

100402a    Skuhrov nad Bělou - Antoniino údolí mezi Deštném v Orlických horách a Skuhrovem nad Bělou na Rychnovsku je pravidelným hnízdištěm černých čápů již několik desítek let. První zprávy o hnízdění na lokalitě pocházejí již z roku 1962 a následně v r. 1964 bylo nalezeno hnízdo na buku nedaleko osady Tisovec. V osmdesátých letech bylo objeveno další hnízdo postavené také na buku. Čapí pár na něm hnízdil až do r. 1987 a o dva roky později hnízdo zaniklo pádem stromu. Poté následuje dlouhé období, z kterého nemáme o hnízdění čápů v lokalitě žádné zprávy. Až v r. 2004 bylo objeveno jiné hnízdo, v kterém čápi hnízdili až do loňské sezony. Hnízdo bylo postavené v mohutné vidlici nakloněného buku a jevilo se jako stabilní. Bohužel, při letošním jarním tání kořeny stromu neudržely mohutnou váhu vychýleného kmenu a strom se i s hnízdem zřítil na zem.

   Informaci o zřícení hnízda jsme obdrželi ze Správy CHKO Orlické hory 31. března s dodatkem, že čápi už jsou na lokalitě. Vzhledem k tomu, že se jedná o dlouhodobě používané hnízdiště a také proto, že ve stejné porostní skupině by podobnou hnízdní příležitost čapí pár těžko hledal, rozhodli jsme se na jednom ze stromů v okolí nainstalovat kovovou hnízdní podložku.

100402c

   Prakticky obratem jsem obdrželi souhlas správce lesa a hned druhý den odpoledne byla podložka namontována. Výškové práce laskavě provedli Miroslav Hovad a Tomáš Holý, za což jim touto cestou moc děkujeme.

100402d

   Vlastní montáž proběhla vcelku rychle a během hodiny a půl byl na lokalitě opět klid. Po celou dobu naší přítomnosti v porostu nás čápi bedlivě sledovali při vytrvalém kroužení nad údolím. Lze si jen přát, aby naši snahu čápi ocenili a podložku přijali.

100402e

   Závěrem bychom rádi vyjádřili poděkování Správě CHKO Orlické hory a Lesům ČR za rychlou reakci při řešení tohoto problému.

 

Čapí zajímavosti

00.06. - v Úpici na Trutnovsku obsadil pár čápů komín a postavil hnízdo. V posledních dnech se zdá, že dokonce zahnízdil.

00.05. - ve Zlíči na Náchodsku vzniklo nové čapí hnízdiště na vysokém komínu firmy. 

15.06. - v obci Lubník (UO) postavil pár čápů nový základ hnízda.


Zpráva o čápech

Nálezy značených čápů

10.06. - u města Krapkowice v jižním Polsku se zdržují dva čápi z východních Čech. Jeden má kroužek CA018 a pochází z obce Veselice na Náchodsku z roku 2014. Druhý nese kroužek CA088 a je z hnízda Batňovice z roku 2015.

10.06. - čáp bílý s kroužkem PRAHA YY175 je v páru na hnízdě ve východoslovenské obci Jasov u Košic. Pták je původem z Dolní Čermné (UO) z roku 2013.

04.06. - v Náchodě na Babí na komíně bývalé Tepny hnízdí samec čápa, který má kroužek PRAHA YC095. Pták zde hnízdil i v letech 2014 až 2016. Původem je z roku 2011  z obce Chýnov na Táborsku.

15.06. - v Sázavě (UO) má čápice kroužek BX15208. Původem je z Vlašimi (BN) z roku 2010. V roce 2014 hnízdila v Dolní Čermné (UO), v r. 2016 v Sázavě (UO).