Čápi východních Čech

...stránky o našich milých opeřencích

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Kde hnízdí černý čáp s kroužkem 614J?

Email Tisk

100403   Východní Čechy - Snad nejznámnějším východočeským černým čápem je pták s kroužkem 614J, který byl za dobu pěti let celkem 24 x odečten. Původem je tento čáp z hnízdiště na Trutnovsku, kde ho označil v r. 2005 pan Grúz z Prosečného jako jedno ze čtyř mláďat. Hned na své první tahové cestě západním směrem byl pozorován v oblasti jezera Lac du Temple u Aube v severovýchodní Francii. Toto místo si náš čáp velmi oblíbil a byl zde pozorován při každém podzimním tahu. Z pozorování francouzských ornitologů bylo pořízeno velké množství dokladových fotografií, z nichž část máme k dispozici.

   Nejvíce zajímavý byl podzimní tah v loňském roce, kdy byl tento čáp zastižen ještě na našem území. Mezi 10. a 28. srpnem se zdržoval ve skupince deseti černých čápů, která zaletovala na rybník Drňák u Dobrušky. Odsud čáp koncem srpna odlétl a 10. září byl nafotografován na jeho oblíbeném místě ve Francii.

100403a

   Otázkou zůstává, kde tento čáp hnízdí. Podle loňských pozorování by to mohlo být někde v oblasti Podorličí nebo v širším okolí Dobrušky, kde nemáme v součanosti evidováno žádné hnízdo.

100403b

   Proto prosíme všechny ornitology a pozorovatele ptáků, aby si v tomto prostoru všímali černých čápů zvláště pečlivě a sledovali jejich značení. Pták 614J má bílý odečítací kroužek na levé noze a ornitologický s kódem PRAHA Bx 15225 na pravé noze. Oba kroužky nese na holeni nad patními klouby, tedy na noze ptáka tzv. "nahoře".

100403c

 

Sledujte návrat čápů na hnízdiště 2019

Údaje o příletu čápů na hnízdiště ve východních Čechách můžete vložit do databáze nebo zaslat přímo. Uvedené datum je prvním pozorováním na hnízdě a nemusí být datem příletu.

Kam již čápi letos přiletěli:

06.03. - Libáň (JC) - 1. ex. na hnízdě