Čápi východních Čech

...stránky o našich milých opeřencích

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Značení čápů ornitologickými a odečítacími kroužky

Email Tisk

   Na území České republiky se ke kroužkování obou druhů čápů používají kroužky Národního muzea Praha. Kroužky jsou vyrobeny z hliníkového nebo nerezového plechu. Průměr kroužku je u dříve používaného B a současného Bx okolo 16 mm. Odečítací kroužky typu YY (YA, YC nebo YE) mají průměr okolo 18 mm. Výškově se oba typy také liší, zatímco B a Bx je pouze 15 mm vysoké, odečítací YY má na výšku 20 mm. Další rozdíly jsou ve velikosti a provedení ražby a použitém schématu. Kroužky YY jsou navrženy tak, aby je bylo snadné odečíst pomocí stativových dalekohledů. Odečítaní kroužků typu B a Bx je náročnější, neboť ražba znaků je méně výrazná.

   Od jara 2014 se také používají černé plastové kroužky ELSA, lteré jsou zároveň kroužky ornitolgickými i odečítacími. Kroužky jsou vyrobeny z černého plastu, do kterého jsou potřebné údaje, tj. kód ptáka a adresa stanice vypáleny laserem. Kroužky jsou německé výroby a používají se ve většině zemí střední Evropy, hlavně ale v Německu.

   Ke značení černých čápů se mimo ornitologických kroužků použvají ještě odečítací plastové kroužky. V posledních letech se používají kroužky bílé barvy s černými znaky. Dříve i kroužky červené, oranžové nebo zelené.

   Odečítací kroužky používané v České republice v současnosti začínají vždy číslicí 6 a celý kód obsahuje 3 nebo 4 znaky. Kroužek se dává na levou nebo pravou nohu v závislosti na tom, zda je lichý či sudý rok. Umisťuje se nad patní kloub a kód se čte od spodu nahoru. Čáp označený odečítacím kroužkem má vždy na druhé noze ještě kroužek ornitologický!

 

Schéma českých kroužků ELSA (od roku 2014):

Krouzek-ELSA-CZP


Schémata jednotlivých typů ornitologických kroužků na čápy:

krouzekB

 

krouzekBx

 

krouzekYY

 

 

Schémata odečítacích kroužků na čápy černé (vždy začíná číslem "6"):

krouzekCRwhite