Čápi východních Čech

...stránky o našich milých opeřencích

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

V Provodově se usadil čáp s kroužkem bývalé NDR

Email Tisk

100404b   Provodov - Na čapím hnízdě na Fraňkově statku v Provodově na Náchodsku se letos opět usadil čáp bílý. Po loňském hnízdním výpadku a sporadickém výskytu adultních ptáků na tomto jinak pravidelném hnízdišti se jedná o potěšující zprávu. Aby radosti nebylo málo, tak při podrobné prohlídce vrátivšího se čápa, jsme zjistili, že pták je značený. Na pravé noze má nad kolenním kloubem vysoký ornitologický kroužek s uzávěrem. Takovýto typ kroužku používá německá stanice Hiddensee, a tak jsme se v posledních dvou dnech pokusili o odečet kódu.

100404

   Příležitostí k pokusu o přečtení znaků nám čáp moc nedal. Po dlouhé cestě je zřejmě unavený a ač je ještě na hnízdě sám, tak pořád polehává. Během asi 5 hodin sledování se postavil jen na krátké chvilky, aby po vyprázdnění opět ulehl. Na spolehlivé dekódování opotřebeného a trusem znečištěného kroužku bychom potřebovali přeci jenom více času. Avšak přeci jen se při odletu čápa z hnízda na lov zadařilo. Náš odhad, že se jedná o německý kroužek se potvrdil, ale rozhodně jsme nečekali, že na něm bude vyražena zkratka bývalého východního Německa. Proto jsme byli rádi, že se nám podařilo tuto část kroužku i fotograficky zdokumentovat. S odečtem série a pořadového čísla to bylo horší, ale bezpečně víme, že se jedná o kroužek B. O odečet číslic se pokusíme znovu za deštivého počasí, kdy by měl čáp na hnízdě postávat delší dobu.100404a

   Podle kroužku i jeho opotřebení se jedná o letitého jedince. Otázkou je, co ho vedlo k přesídlení, neboť v minulosti nebyl na tomto hnízdě pozorován.

   V pondělí po vydatných nočních deštích čáp na hnízdě již tolik nepolehával. Během několika minut se tak podařilo přečíst i kód kroužku, který je B 3338.

   Závěrem bychom rádi poděkovali panu Fraňkovi, za vlídné přijetí a povolení vstupu na jeho pozemky v České.

 

Komentáře 

 
+1 #1 sve 2010-04-11 22:31
To je parádní zjištění. Jsem zvědavá, jak je ten pták starý.
Svě
Citovat
 
 
0 #2 Administrator 2010-04-13 16:07
Zprávu o odečtu jsme odeslali do Kroužkovací stanice Praha a jsme v očekávání pěkného zpětného hlášení. Mimochodem podle posledních zpráv, čáp hnízdo ve čtvrtek 8. dubna opustil a zatím se nevrátil.
Citovat
 

Čapí zajímavosti

15.04. - máme velkou radost, že v obci Šestajovice na Náchodsku se utvořil čapí pár, který obsadil vysoký sušák hadic, kde jme před několika lety instalovali umělé hnízdo pro čápy. 

07.05. - na Josefovských loukách se na mokřinách zdržuje skupina čápů bílých.

07.05. - v Jaroměři (NA) vzniklo nové hnízdiště čápů bílých. Pár postavil hnízdo na smrku.

30.06. - na hnízdě v Králikách (UO) je na hnízdě 5 mladých čápů


Zpráva o čápech

Nálezy značených čápů

22.03. - na Josefovských loukách byl pozorován jedinec s hlinikovým kroužkem na noze. Pták by mohl být z Veselice (NA).

02.04. - na hnízdě v Třebařově (SY) je v páru samec s polským kroužkem 4P256. Pták je původem z roku 2012. Zajímavé je, že poslední 3 roky hnízdil na hnízdě v obci Goj (Strzelce Opolskie)

02.04. - na hnízdě v Bohuslavicích u Trutnova je čápice s kroužkem na pravé noze

04.04. - čápice v Bohuslavicích (TU) na komíně Kary nese kroužek německá stanice Hiddensee.s kódem H9931. V roce 2017 pták hnízdil v Trutnově na komíně pivovaru.

05.04. - na hnízdě v Náchodě - Babí je v páru čáp s kroužkem na levé noze.

15.04. - na hnízdě ve Vysokém Mýtě na Choceňském předměstí hnízdí čáp s polským kroužkem Z5500. Pták je původem z roku 2014 z obce Naclaw

12.05. -  V Lukové (UO) hnízdí samec čápa bílého s kroužkem PRAHA YA957. Původem je z obce Třebovice (UO) z roku 2014.

13.05. - V České Metuji (NA) je v nově utvořeném páru čáp s kroužkem CA116. Původem je z roku 2015 z hnízda Vlčice (TU).

13.05. - na ˇUjezdském rybníku byl odečetn čáp černý s kroužkem 65WF, který je původem ze Zlínska z roku 2016

07.07. - na hnízdě ve Vendolí (SY) je v páru čáp s kroužkem PRAHA YY708, který je původem z hnízda Nepolisy (HK) z roku 2010.