Čápi východních Čech

...stránky o našich milých opeřencích

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

V Provodově se usadil čáp s kroužkem bývalé NDR

Email Tisk

100404b   Provodov - Na čapím hnízdě na Fraňkově statku v Provodově na Náchodsku se letos opět usadil čáp bílý. Po loňském hnízdním výpadku a sporadickém výskytu adultních ptáků na tomto jinak pravidelném hnízdišti se jedná o potěšující zprávu. Aby radosti nebylo málo, tak při podrobné prohlídce vrátivšího se čápa, jsme zjistili, že pták je značený. Na pravé noze má nad kolenním kloubem vysoký ornitologický kroužek s uzávěrem. Takovýto typ kroužku používá německá stanice Hiddensee, a tak jsme se v posledních dvou dnech pokusili o odečet kódu.

100404

   Příležitostí k pokusu o přečtení znaků nám čáp moc nedal. Po dlouhé cestě je zřejmě unavený a ač je ještě na hnízdě sám, tak pořád polehává. Během asi 5 hodin sledování se postavil jen na krátké chvilky, aby po vyprázdnění opět ulehl. Na spolehlivé dekódování opotřebeného a trusem znečištěného kroužku bychom potřebovali přeci jenom více času. Avšak přeci jen se při odletu čápa z hnízda na lov zadařilo. Náš odhad, že se jedná o německý kroužek se potvrdil, ale rozhodně jsme nečekali, že na něm bude vyražena zkratka bývalého východního Německa. Proto jsme byli rádi, že se nám podařilo tuto část kroužku i fotograficky zdokumentovat. S odečtem série a pořadového čísla to bylo horší, ale bezpečně víme, že se jedná o kroužek B. O odečet číslic se pokusíme znovu za deštivého počasí, kdy by měl čáp na hnízdě postávat delší dobu.100404a

   Podle kroužku i jeho opotřebení se jedná o letitého jedince. Otázkou je, co ho vedlo k přesídlení, neboť v minulosti nebyl na tomto hnízdě pozorován.

   V pondělí po vydatných nočních deštích čáp na hnízdě již tolik nepolehával. Během několika minut se tak podařilo přečíst i kód kroužku, který je B 3338.

   Závěrem bychom rádi poděkovali panu Fraňkovi, za vlídné přijetí a povolení vstupu na jeho pozemky v České.

 

Komentáře 

 
+1 #1 sve 2010-04-11 22:31
To je parádní zjištění. Jsem zvědavá, jak je ten pták starý.
Svě
Citovat
 
 
0 #2 Administrator 2010-04-13 16:07
Zprávu o odečtu jsme odeslali do Kroužkovací stanice Praha a jsme v očekávání pěkného zpětného hlášení. Mimochodem podle posledních zpráv, čáp hnízdo ve čtvrtek 8. dubna opustil a zatím se nevrátil.
Citovat
 

Čapí zajímavosti

00.06. - v Úpici na Trutnovsku obsadil pár čápů komín a postavil hnízdo. V posledních dnech se zdá, že dokonce zahnízdil.

00.05. - ve Zlíči na Náchodsku vzniklo nové čapí hnízdiště na vysokém komínu firmy. 

15.06. - v obci Lubník (UO) postavil pár čápů nový základ hnízda.


Zpráva o čápech

Nálezy značených čápů

10.06. - u města Krapkowice v jižním Polsku se zdržují dva čápi z východních Čech. Jeden má kroužek CA018 a pochází z obce Veselice na Náchodsku z roku 2014. Druhý nese kroužek CA088 a je z hnízda Batňovice z roku 2015.

10.06. - čáp bílý s kroužkem PRAHA YY175 je v páru na hnízdě ve východoslovenské obci Jasov u Košic. Pták je původem z Dolní Čermné (UO) z roku 2013.

04.06. - v Náchodě na Babí na komíně bývalé Tepny hnízdí samec čápa, který má kroužek PRAHA YC095. Pták zde hnízdil i v letech 2014 až 2016. Původem je z roku 2011  z obce Chýnov na Táborsku.

15.06. - v Sázavě (UO) má čápice kroužek BX15208. Původem je z Vlašimi (BN) z roku 2010. V roce 2014 hnízdila v Dolní Čermné (UO), v r. 2016 v Sázavě (UO).