Čápi východních Čech

...stránky o našich milých opeřencích

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Čápi v Českých Heřmanicích

Email Tisk

capifoto-048

Aktualizováno Sobota, 24 Březen 2018 12:14
 

Řečtí čápi s vysílačkami a jejich migrace - část 2

Email Tisk PDF

Gdy (marzec 2014) przekazałam sumujące od jesieni do początku wiosny informacje o wędrówce greckich bocianów białych z nadajnikami napisałam wówczas o pięciu żyjących bocianach.

Dziś już napiszę o tylko trzech... Dwa z greckich młodych boćków zamilkły ... Spithas, który był od listopada w Etiopii... zamilkł w lutym i (pomimo oczekiwań, że nadajnik się odezwie) nie dał już żadnego sygnału. Także Petros - (bocian, z gniazda z 5 młodych), który od listopada był w Tanzanii ... zamikl. W tym przypadku otrzymaliśmy sygnał, że ptak nie żyje.

Pozostały bociany o imionach: Nenni, Pelopidas i Silvia (każdy z innego gniazda). Co ciekawe - w okresie, gdy zaczęła się migracja, także i te bociany zaczęły się przemieszczać z pozycji, na których były notowane przez okres zimowania.

 

Kroužkování čápů bílých v Řecku v roce 2013

Email Tisk

Jaro začalo a vyšichni vyhlížíme přílet čápů. Daleké Řecko si pozorovatelé ptáků z Čech asi s čápy zrovna nespojují. Ornitologové si zřejmě v souvislosti se zdejší avifaunou představí pelikány, supy hnědé nebo supy bělohlavé a mrchožravé v národním parku Dadia, nebo čejky trnité z Delty Evros, případně ostříže jižní, kteří se vyskytují např. na Egejských ostrovech. Ale... čápi? Malá populace (podle posledního soupisu čápů bílých jen 2157 párů) tohoto druhu je v této zemi opravdu milovaná, mezi řeckými orniology však byl čáp bílý donedávna druhem poněkud opomíjeným. Zájem o čápy v Řecku vzrostl v průběhu posledních tří let. Na jejich popularizaci měl vliv internet, mimo jiné e-mailingové seznamy řecké ornitologické společnosti (HOS). Pro širší okruh veřejnosti sehrála velkou roli skupina Every Stork in Greece , která byla v roce na 2012 založena na Facebooku. Skupina sdružuje jak řecké ornitology, tak i všechny, kdo se chtějí něco dozvědět o čápech nebo se chtějí podělit vlastními pozorováními. Mou velkou touhou, která ve mně zrála několik let, bylo „rozjet” v Řecku kroužkování čápů bílých. To neznamená, že by se zde předtím nekroužkovali. V minulosti zde byly čapí projekty a vznikly i nějaké práce o čápech (např. V. Goutner, M. Panagiotopoulou, X. Alivizatos a další), ale nebyl to velký záběr. Po usilovném snažení se řecké kroužkování bílých čápů intenzivně rozběhlo v roce 2012 a v roce 2013 se ještě dále rozšířilo.

 

Řečtí čápi s vysílačkami a jejich migrace

Email Tisk
Na začátku července 2013 dostalo deset mladých řeckých čápů bílých satelitní vysílačky (podobná akce byla v Řecku pořádána poprvé). Čápi se narodili v Feresu v severním Řecku. Patronát nad projektem přijal národní park Delta řeky Evros ve spolupráci s německým Max Planck Institute. Čápi s kroužky typu ELSA kroužkovali Eva Stets a Yannis Fakriadis a Eleni Makrigianni z Delty Evros, vysílačky zakládal Dr. Martin Wikelski z Max Planck Institute (a já jsem měla štěstí, že jsem mu mohla asistovat).
 
Čápi pocházeli ze tří hnízd (3, 5 a 2 mláďata na každém z hnízd). Tradice vybrat jména pro ptáky s vysílačkami se ujaly děti ze základní školy. Vybraly tato jména:
 
1. hnízdo: Sophokles, Spithas a Silvia
2. hnízdo: Lina, Vasilia, Dimitris, Petros a Pelopidas
3. hnízdo: Nenni a Hercules
 

Masové zabíjení čápů bílých na Maltě

Email Tisk

   Na Maltě jsou nadále ignorovány evropské zákony. Když bylo na jarním tahu nad ostrovem zaznamenáno dosud největší protahující hejno čápů bílých (Ciconia ciconia), místní lovci začali do ptáků střílet. Bylo zastřeleno minimálně šest čápů a jeden se s vážnými poraněními dostal k veterináři, kde ale musel být utracen, protože měl přeražené křídlo a roztříštěné nohy a jeho zranění byla nevyléčitelná. Další dva ptáci byli pozorováni v letu s volně visícíma nohama a chybějícím peřím. Místní organizace BirdLife kromě toho dostala také dalšího vzácného migranta – ibisa hnědého (Plegadis falcinellus), který byl zastřelen u Haz - Zabbar v jižní části ostrova. O nelegálním zabíjení ptáků na Maltě a jinde ve středomoří jsme psali již v říjnu 2009 (zde) a o podobném případu zabíjení táhnoucích čápů v Libanonu jsme nedávno psali zde.

 

Masakr čápů bílých v LIbanonu.

Email Tisk

110601a   Libanon – Díky emailům, adresovaným Egybird  Yahoo group a publikacím v blízkovýchodním tisku byla zveřejněna fakta o strašlivém vybíjení čápů bílých (Ciconia ciconia) na Středním Východě.  

Ukázalo se, že 19. dubna přistálo na severu Libanonu obrovské hejno migrujících čápů bílých k nočnímu odpočinku. Místní lovci brzy potom rychle zorganizovali doslovný masakr, kdy čápy stříleli puškami za pomoci aut se světlomety. Akce by zůstala utajena, nebýt toho, že jeden z lovců vložil fotografie s úlovky na Facebook.

 

Raivova zajímavá cesta do Afriky

Email Tisk

100203a    Izrael, Keňa - Raivo je sameček čápa černého z Estonska. V roce 2006 byl odchycen a na záda mu byl připevněn satelitní vysílač. Od té doby je nepřetržitě monitorován a jeho sledování přináší zajímavé poznatky z čapího života. Více informací najdete na stránkách estonského projektu.

   Každý rok sleduje německý ornitolog Carsten Rohde v Izraeli protahující černé čápy a pomocí kvalitní optiky odečítá jejich kroužky. Také on Raiva několikrát pozoroval. Následující článek je volným překladem aktuality z jeho webových stránek.

 


Sledujte návrat čápů na hnízdiště 2019

Údaje o příletu čápů na hnízdiště ve východních Čechách můžete vložit do databáze nebo zaslat přímo. Uvedené datum je prvním pozorováním na hnízdě a nemusí být datem příletu.

Kam již čápi letos přiletěli:

06.03. - Libáň (JC) - 1. ex. na hnízdě